E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

technifizéieren technisieren (D)techniciser (F)
Stammformen technifizéierentechnifizéierttechnifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtechnifizéieren
dutechnifizéiers
hien/si,hatt/ettechnifizéiert
mirtechnifizéieren
dirtechnifizéiert
sitechnifizéieren
Passé composé
echhunntechnifizéiert
duhuestechnifizéiert
hien/si,hatt/ethuettechnifizéiert
mirhunntechnifizéiert
dirhutttechnifizéiert
sihunntechnifizéiert
Plus-que-parfait
echhattechnifizéiert
duhastechnifizéiert
hien/si,hatt/ethattechnifizéiert
mirhatentechnifizéiert
dirhattechnifizéiert
sihatentechnifizéiert
Futur I
echwäert technifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert technifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftechnifizéieren
dugéifstechnifizéieren
hien/si,hatt/etgéiftechnifizéieren
mirgéifentechnifizéieren
dirgéifttechnifizéieren
sigéifentechnifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttechnifizéiert
duhässtechnifizéiert
hien/si,hatt/ethätttechnifizéiert
mirhättentechnifizéiert
dirhätttechnifizéiert
sihättentechnifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertechnifizéier!
Plurieltechnifizéiert!
technifizéiert
technifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles