E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

techniséieren technisieren (D)techniciser (F)
Stammformen techniséierentechniséierttechniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtechniséieren
dutechniséiers
hien/si,hatt/ettechniséiert
mirtechniséieren
dirtechniséiert
sitechniséieren
Passé composé
echhunntechniséiert
duhuestechniséiert
hien/si,hatt/ethuettechniséiert
mirhunntechniséiert
dirhutttechniséiert
sihunntechniséiert
Plus-que-parfait
echhattechniséiert
duhastechniséiert
hien/si,hatt/ethattechniséiert
mirhatentechniséiert
dirhattechniséiert
sihatentechniséiert
Futur I
echwäert techniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert techniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftechniséieren
dugéifstechniséieren
hien/si,hatt/etgéiftechniséieren
mirgéifentechniséieren
dirgéifttechniséieren
sigéifentechniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttechniséiert
duhässtechniséiert
hien/si,hatt/ethätttechniséiert
mirhättentechniséiert
dirhätttechniséiert
sihättentechniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertechniséier!
Plurieltechniséiert!
techniséiert
techniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles