E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

téck-en leicht schubsen, leicht schlagen (D)pousser (F)
Stammformen téck-entéck-tge-téck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéck-en
dutéck-s
hien/si,hatt/ettéck-t
mirtéck-en
dirtéck-t
sitéck-en
Passé composé
echhuge-téck-t
duhuesge-téck-t
hien/si,hatt/ethuetge-téck-t
mirhuge-téck-t
dirhuttge-téck-t
sihuge-téck-t
Plus-que-parfait
echhatge-téck-t
duhasge-téck-t
hien/si,hatt/ethatge-téck-t
mirhatege-téck-t
dirhatge-téck-t
sihatege-téck-t
Futur I
echwäert téck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-téck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéck-en
dugéifstéck-en
hien/si,hatt/etgéiftéck-en
mirgéifentéck-en
dirgéifttéck-en
sigéifentéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-téck-t
duhässge-téck-t
hien/si,hatt/ethättge-téck-t
mirhättege-téck-t
dirhättge-téck-t
sihättege-téck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéck!
Plurieltéck-t!
ge-téck-t
téck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles