E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

teimeren
Stammformen teimerenteimertgeteimert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echteimeren
duteimers
hien/si,hatt/etteimert
mirteimeren
dirteimert
siteimeren
Pass compos
echhugeteimert
duhuesgeteimert
hien/si,hatt/ethuetgeteimert
mirhugeteimert
dirhuttgeteimert
sihugeteimert
Plus-que-parfait
echhatgeteimert
duhasgeteimert
hien/si,hatt/ethatgeteimert
mirhategeteimert
dirhatgeteimert
sihategeteimert
Futur I
echwäert teimeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geteimert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifteimeren
dugéifsteimeren
hien/si,hatt/etgéifteimeren
mirgéifenteimeren
dirgéiftteimeren
sigéifenteimeren
Conditionnel Pass compos
echhttgeteimert
duhssgeteimert
hien/si,hatt/ethttgeteimert
mirhättegeteimert
dirhttgeteimert
sihättegeteimert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierteimer!
Plurielteimert!
geteimert
teimeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles