E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

téinen tönen (D)teinter (F)
Stammformen téinentéintgetéint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéinen
dutéins
hien/si,hatt/ettéint
mirtéinen
dirtéint
sitéinen
Passé composé
echhugetéint
duhuesgetéint
hien/si,hatt/ethuetgetéint
mirhugetéint
dirhuttgetéint
sihugetéint
Plus-que-parfait
echhatgetéint
duhasgetéint
hien/si,hatt/ethatgetéint
mirhategetéint
dirhatgetéint
sihategetéint
Futur I
echwäert téinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getéint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéinen
dugéifstéinen
hien/si,hatt/etgéiftéinen
mirgéifentéinen
dirgéifttéinen
sigéifentéinen
Conditionnel Passé composé
echhättgetéint
duhässgetéint
hien/si,hatt/ethättgetéint
mirhättegetéint
dirhättgetéint
sihättegetéint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéin!
Plurieltéint!
getéint
téinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles