E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

téin-en tönen (D)teinter (F)
Stammformen téin-entéin-tge-téin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéin-en
dutéin-s
hien/si,hatt/ettéin-t
mirtéin-en
dirtéin-t
sitéin-en
Passé composé
echhuge-téin-t
duhuesge-téin-t
hien/si,hatt/ethuetge-téin-t
mirhuge-téin-t
dirhuttge-téin-t
sihuge-téin-t
Plus-que-parfait
echhatge-téin-t
duhasge-téin-t
hien/si,hatt/ethatge-téin-t
mirhatege-téin-t
dirhatge-téin-t
sihatege-téin-t
Futur I
echwäert téin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-téin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéin-en
dugéifstéin-en
hien/si,hatt/etgéiftéin-en
mirgéifentéin-en
dirgéifttéin-en
sigéifentéin-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-téin-t
duhässge-téin-t
hien/si,hatt/ethättge-téin-t
mirhättege-téin-t
dirhättge-téin-t
sihättege-téin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéin!
Plurieltéin-t!
ge-téin-t
téin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles