E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

austéitsch-en ausbeulen (D)débosseler (F)
Stammformen austéitsch-entéitsch-t ausausge-téitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéitsch-en aus
dutéitsch-s aus
hien/si,hatt/ettéitsch-t aus
mirtéitsch-en aus
dirtéitsch-t aus
sitéitsch-en aus
Passé composé
echhunnausge-téitsch-t
duhuesausge-téitsch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-téitsch-t
mirhunnausge-téitsch-t
dirhuttausge-téitsch-t
sihunnausge-téitsch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-téitsch-t
duhasausge-téitsch-t
hien/si,hatt/ethatausge-téitsch-t
mirhatenausge-téitsch-t
dirhatausge-téitsch-t
sihatenausge-téitsch-t
Futur I
echwäert austéitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-téitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaustéitsch-en
dugéifsaustéitsch-en
hien/si,hatt/etgéifaustéitsch-en
mirgéifenaustéitsch-en
dirgéiftaustéitsch-en
sigéifenaustéitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-téitsch-t
duhässausge-téitsch-t
hien/si,hatt/ethättausge-téitsch-t
mirhättenausge-téitsch-t
dirhättausge-téitsch-t
sihättenausge-téitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéitsch aus!
Plurieltéitsch-t aus!
ausge-téitsch-t
austéitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
téitsch-enzertéitsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles