E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zertéitschen verbeulen (D)bosseler (F)
Stammformen zertéitschenzertéitschtzertéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzertéitschen
duzertéitschs
hien/si,hatt/etzertéitscht
mirzertéitschen
dirzertéitscht
sizertéitschen
Passé composé
echhunnzertéitscht
duhueszertéitscht
hien/si,hatt/ethuetzertéitscht
mirhunnzertéitscht
dirhuttzertéitscht
sihunnzertéitscht
Plus-que-parfait
echhatzertéitscht
duhaszertéitscht
hien/si,hatt/ethatzertéitscht
mirhatenzertéitscht
dirhatzertéitscht
sihatenzertéitscht
Futur I
echwäert zertéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzertéitschen
dugéifszertéitschen
hien/si,hatt/etgéifzertéitschen
mirgéifenzertéitschen
dirgéiftzertéitschen
sigéifenzertéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättzertéitscht
duhässzertéitscht
hien/si,hatt/ethättzertéitscht
mirhättenzertéitscht
dirhättzertéitscht
sihättenzertéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzertéitsch!
Plurielzertéitscht!
zertéitscht
zertéitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austéitschentéitschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles