E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

téitschen zerbeulen, durch Fall, Stoß usw. beschädigen (D)
Stammformen téitschentéitschtgetéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtéitschen
dutéitschs
hien/si,hatt/ettéitscht
mirtéitschen
dirtéitscht
sitéitschen
Passé composé
echhugetéitscht
duhuesgetéitscht
hien/si,hatt/ethuetgetéitscht
mirhugetéitscht
dirhuttgetéitscht
sihugetéitscht
Plus-que-parfait
echhatgetéitscht
duhasgetéitscht
hien/si,hatt/ethatgetéitscht
mirhategetéitscht
dirhatgetéitscht
sihategetéitscht
Futur I
echwäert téitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftéitschen
dugéifstéitschen
hien/si,hatt/etgéiftéitschen
mirgéifentéitschen
dirgéifttéitschen
sigéifentéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättgetéitscht
duhässgetéitscht
hien/si,hatt/ethättgetéitscht
mirhättegetéitscht
dirhättgetéitscht
sihättegetéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertéitsch!
Plurieltéitscht!
getéitscht
téitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austéitschenzertéitschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles