E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tėlteren
Stammformen tėlterentėltertgetėltert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtėlteren
dutėlters
hien/si,hatt/ettėltert
mirtėlteren
dirtėltert
sitėlteren
Passé composé
echhugetėltert
duhuesgetėltert
hien/si,hatt/ethuetgetėltert
mirhugetėltert
dirhuttgetėltert
sihugetėltert
Plus-que-parfait
echhatgetėltert
duhasgetėltert
hien/si,hatt/ethatgetėltert
mirhategetėltert
dirhatgetėltert
sihategetėltert
Futur I
echwäert tėlteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getėltert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftėlteren
dugéifstėlteren
hien/si,hatt/etgéiftėlteren
mirgéifentėlteren
dirgéifttėlteren
sigéifentėlteren
Conditionnel Passé composé
echhättgetėltert
duhässgetėltert
hien/si,hatt/ethättgetėltert
mirhättegetėltert
dirhättgetėltert
sihättegetėltert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertėlter!
Plurieltėltert!
getėltert
tėlteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles