E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tëppelen bepunkten (D)dessiner des petits points (F)
Stammformen tëppelentëppeltgetëppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtëppelen
dutëppels
hien/si,hatt/ettëppelt
mirtëppelen
dirtëppelt
sitëppelen
Passé composé
echhugetëppelt
duhuesgetëppelt
hien/si,hatt/ethuetgetëppelt
mirhugetëppelt
dirhuttgetëppelt
sihugetëppelt
Plus-que-parfait
echhatgetëppelt
duhasgetëppelt
hien/si,hatt/ethatgetëppelt
mirhategetëppelt
dirhatgetëppelt
sihategetëppelt
Futur I
echwäert tëppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getëppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftëppelen
dugéifstëppelen
hien/si,hatt/etgéiftëppelen
mirgéifentëppelen
dirgéifttëppelen
sigéifentëppelen
Conditionnel Passé composé
echhättgetëppelt
duhässgetëppelt
hien/si,hatt/ethättgetëppelt
mirhättegetëppelt
dirhättgetëppelt
sihättegetëppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertëppel!
Plurieltëppelt!
getëppelt
tëppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles