E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tëppel-en bepunkten (D) – dessiner des petits points (F)
Stammformen tëppel-entëppel-tge-tëppel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtëppel-en
dutëppel-s
hien/si,hatt/ettëppel-t
mirtëppel-en
dirtëppel-t
sitëppel-en
Passé composé
echhuge-tëppel-t
duhuesge-tëppel-t
hien/si,hatt/ethuetge-tëppel-t
mirhuge-tëppel-t
dirhuttge-tëppel-t
sihuge-tëppel-t
Plus-que-parfait
echhatge-tëppel-t
duhasge-tëppel-t
hien/si,hatt/ethatge-tëppel-t
mirhatege-tëppel-t
dirhatge-tëppel-t
sihatege-tëppel-t
Futur I
echwäert tëppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tëppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftëppel-en
dugéifstëppel-en
hien/si,hatt/etgéiftëppel-en
mirgéifentëppel-en
dirgéifttëppel-en
sigéifentëppel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-tëppel-t
duhässge-tëppel-t
hien/si,hatt/ethättge-tëppel-t
mirhättege-tëppel-t
dirhättge-tëppel-t
sihättege-tëppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertëppel!
Plurieltëppel-t!
ge-tëppel-t
tëppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles