E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

determin-éier-en festlegen (D)fixer (F)
Stammformen dedetermin-éier-endedetermin-éier-tdedetermin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedetermin-éier-en
dudedetermin-éier-s
hien/si,hatt/etdedetermin-éier-t
mirdedetermin-éier-en
dirdedetermin-éier-t
sidedetermin-éier-en
Passé composé
echhunndedetermin-éier-t
duhuesdedetermin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedetermin-éier-t
mirhunndedetermin-éier-t
dirhuttdedetermin-éier-t
sihunndedetermin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedetermin-éier-t
duhasdedetermin-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedetermin-éier-t
mirhatendedetermin-éier-t
dirhatdedetermin-éier-t
sihatendedetermin-éier-t
Futur I
echwäert determin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedetermin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdetermin-éier-en
dugéifsdetermin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdetermin-éier-en
mirgéifendetermin-éier-en
dirgéiftdetermin-éier-en
sigéifendetermin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedetermin-éier-t
duhässdedetermin-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedetermin-éier-t
mirhättendedetermin-éier-t
dirhättdedetermin-éier-t
sihättendedetermin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedetermin-éier!
Plurieldedetermin-éier-t!
dedetermin-éier-t
determin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles