E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

terroriséieren terrorisieren (D)terroriser (F)
Stammformen terroriséierenterroriséiertterroriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echterroriséieren
duterroriséiers
hien/si,hatt/etterroriséiert
mirterroriséieren
dirterroriséiert
siterroriséieren
Passé composé
echhunnterroriséiert
duhuesterroriséiert
hien/si,hatt/ethuetterroriséiert
mirhunnterroriséiert
dirhuttterroriséiert
sihunnterroriséiert
Plus-que-parfait
echhatterroriséiert
duhasterroriséiert
hien/si,hatt/ethatterroriséiert
mirhatenterroriséiert
dirhatterroriséiert
sihatenterroriséiert
Futur I
echwäert terroriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert terroriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifterroriséieren
dugéifsterroriséieren
hien/si,hatt/etgéifterroriséieren
mirgéifenterroriséieren
dirgéiftterroriséieren
sigéifenterroriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättterroriséiert
duhässterroriséiert
hien/si,hatt/ethättterroriséiert
mirhättenterroriséiert
dirhättterroriséiert
sihättenterroriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierterroriséier!
Plurielterroriséiert!
terroriséiert
terroriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles