E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

test-en testen (D)tester (F)
Stammformen test-entes-tge-tes-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten testieren
Indikativ Aktiv
Prsent
echtest-en
dutest-s
hien/si,hatt/ettes-t
mirtest-en
dirtes-t
sitest-en
Pass compos
echhuge-tes-t
duhuesge-tes-t
hien/si,hatt/ethuetge-tes-t
mirhuge-tes-t
dirhuttge-tes-t
sihuge-tes-t
Plus-que-parfait
echhatge-tes-t
duhasge-tes-t
hien/si,hatt/ethatge-tes-t
mirhatege-tes-t
dirhatge-tes-t
sihatege-tes-t
Futur I
echwäert test-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tes-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftest-en
dugéifstest-en
hien/si,hatt/etgéiftest-en
mirgéifentest-en
dirgéifttest-en
sigéifentest-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-tes-t
duhssge-tes-t
hien/si,hatt/ethttge-tes-t
mirhättege-tes-t
dirhttge-tes-t
sihättege-tes-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertest!
Plurieltes-t!
ge-tes-t
test-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles