E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

testéieren testen (D)tester (F)
Stammformen testéierentestéierttestéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten testen
Indikativ Aktiv
Présent
echtestéieren
dutestéiers
hien/si,hatt/ettestéiert
mirtestéieren
dirtestéiert
sitestéieren
Passé composé
echhunntestéiert
duhuestestéiert
hien/si,hatt/ethuettestéiert
mirhunntestéiert
dirhutttestéiert
sihunntestéiert
Plus-que-parfait
echhattestéiert
duhastestéiert
hien/si,hatt/ethattestéiert
mirhatentestéiert
dirhattestéiert
sihatentestéiert
Futur I
echwäert testéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert testéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftestéieren
dugéifstestéieren
hien/si,hatt/etgéiftestéieren
mirgéifentestéieren
dirgéifttestéieren
sigéifentestéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttestéiert
duhässtestéiert
hien/si,hatt/ethätttestéiert
mirhättentestéiert
dirhätttestéiert
sihättentestéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertestéier!
Plurieltestéiert!
testéiert
testéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles