E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

test-éier-en testen (D)tester (F)
Stammformen test-éier-entest-éier-ttest-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten testen
Indikativ Aktiv
Présent
echtest-éier-en
dutest-éier-s
hien/si,hatt/ettest-éier-t
mirtest-éier-en
dirtest-éier-t
sitest-éier-en
Passé composé
echhunntest-éier-t
duhuestest-éier-t
hien/si,hatt/ethuettest-éier-t
mirhunntest-éier-t
dirhutttest-éier-t
sihunntest-éier-t
Plus-que-parfait
echhattest-éier-t
duhastest-éier-t
hien/si,hatt/ethattest-éier-t
mirhatentest-éier-t
dirhattest-éier-t
sihatentest-éier-t
Futur I
echwäert test-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert test-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftest-éier-en
dugéifstest-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftest-éier-en
mirgéifentest-éier-en
dirgéifttest-éier-en
sigéifentest-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttest-éier-t
duhässtest-éier-t
hien/si,hatt/ethätttest-éier-t
mirhättentest-éier-t
dirhätttest-éier-t
sihättentest-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertest-éier!
Plurieltest-éier-t!
test-éier-t
test-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles