E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

theoretiséieren theoretisieren (D)théorétiser (F)
Stammformen theoretiséierentheoretiséierttheoretiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtheoretiséieren
dutheoretiséiers
hien/si,hatt/ettheoretiséiert
mirtheoretiséieren
dirtheoretiséiert
sitheoretiséieren
Passé composé
echhunntheoretiséiert
duhuestheoretiséiert
hien/si,hatt/ethuettheoretiséiert
mirhunntheoretiséiert
dirhutttheoretiséiert
sihunntheoretiséiert
Plus-que-parfait
echhattheoretiséiert
duhastheoretiséiert
hien/si,hatt/ethattheoretiséiert
mirhatentheoretiséiert
dirhattheoretiséiert
sihatentheoretiséiert
Futur I
echwäert theoretiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert theoretiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftheoretiséieren
dugéifstheoretiséieren
hien/si,hatt/etgéiftheoretiséieren
mirgéifentheoretiséieren
dirgéifttheoretiséieren
sigéifentheoretiséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttheoretiséiert
duhässtheoretiséiert
hien/si,hatt/ethätttheoretiséiert
mirhättentheoretiséiert
dirhätttheoretiséiert
sihättentheoretiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertheoretiséier!
Plurieltheoretiséiert!
theoretiséiert
theoretiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles