E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tierkelen torkeln (D)zigzaguer (F)
Stammformen tierkelentierkeltgetierkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtierkelen
dutierkels
hien/si,hatt/ettierkelt
mirtierkelen
dirtierkelt
sitierkelen
Pass compos
echsigetierkelt
dubassgetierkelt
hien/si,hatt/etassgetierkelt
mirsigetierkelt
dirsiddgetierkelt
sisigetierkelt
Plus-que-parfait
echwargetierkelt
duwaarsgetierkelt
hien/si,hatt/etwargetierkelt
mirwaregetierkelt
dirwaartgetierkelt
siwaregetierkelt
Futur I
echwäert tierkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getierkelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftierkelen
dugéifstierkelen
hien/si,hatt/etgéiftierkelen
mirgéifentierkelen
dirgéifttierkelen
sigéifentierkelen
Conditionnel Pass compos
echwiergetierkelt
duwiersgetierkelt
hien/si,hatt/etwiergetierkelt
mirwieregetierkelt
dirwiertgetierkelt
siwieregetierkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierkel!
Plurieltierkelt!
getierkelt
tierkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles