E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tierkel-en torkeln (D)zigzaguer (F)
Stammformen tierkel-entierkel-tge-tierkel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtierkel-en
dutierkel-s
hien/si,hatt/ettierkel-t
mirtierkel-en
dirtierkel-t
sitierkel-en
Pass compos
echsige-tierkel-t
dubassge-tierkel-t
hien/si,hatt/etassge-tierkel-t
mirsige-tierkel-t
dirsiddge-tierkel-t
sisige-tierkel-t
Plus-que-parfait
echwarge-tierkel-t
duwaarsge-tierkel-t
hien/si,hatt/etwarge-tierkel-t
mirwarege-tierkel-t
dirwaartge-tierkel-t
siwarege-tierkel-t
Futur I
echwäert tierkel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tierkel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftierkel-en
dugéifstierkel-en
hien/si,hatt/etgéiftierkel-en
mirgéifentierkel-en
dirgéifttierkel-en
sigéifentierkel-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-tierkel-t
duwiersge-tierkel-t
hien/si,hatt/etwierge-tierkel-t
mirwierege-tierkel-t
dirwiertge-tierkel-t
siwierege-tierkel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierkel!
Plurieltierkel-t!
ge-tierkel-t
tierkel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles