E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tiermen trmen (D)empiler (F)
Stammformen tiermentiermtgetiermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtiermen
dutierms
hien/si,hatt/ettiermt
mirtiermen
dirtiermt
sitiermen
Pass compos
echhugetiermt
duhuesgetiermt
hien/si,hatt/ethuetgetiermt
mirhugetiermt
dirhuttgetiermt
sihugetiermt
Plus-que-parfait
echhatgetiermt
duhasgetiermt
hien/si,hatt/ethatgetiermt
mirhategetiermt
dirhatgetiermt
sihategetiermt
Futur I
echwäert tiermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getiermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftiermen
dugéifstiermen
hien/si,hatt/etgéiftiermen
mirgéifentiermen
dirgéifttiermen
sigéifentiermen
Conditionnel Pass compos
echhttgetiermt
duhssgetiermt
hien/si,hatt/ethttgetiermt
mirhättegetiermt
dirhttgetiermt
sihättegetiermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertierm!
Plurieltiermt!
getiermt
tiermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
optiermen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles