E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

titréieren titelen (D)titrer (F)
Stammformen titréierentitréierttitréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten tituléieren, titeléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echtitréieren
dutitréiers
hien/si,hatt/ettitréiert
mirtitréieren
dirtitréiert
sititréieren
Passé composé
echhunntitréiert
duhuestitréiert
hien/si,hatt/ethuettitréiert
mirhunntitréiert
dirhutttitréiert
sihunntitréiert
Plus-que-parfait
echhattitréiert
duhastitréiert
hien/si,hatt/ethattitréiert
mirhatentitréiert
dirhattitréiert
sihatentitréiert
Futur I
echwäert titréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert titréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftitréieren
dugéifstitréieren
hien/si,hatt/etgéiftitréieren
mirgéifentitréieren
dirgéifttitréieren
sigéifentitréieren
Conditionnel Passé composé
echhätttitréiert
duhässtitréiert
hien/si,hatt/ethätttitréiert
mirhättentitréiert
dirhätttitréiert
sihättentitréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertitréier!
Plurieltitréiert!
titréiert
titréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles