E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

titr-éier-en titelen (D)titrer (F)
Stammformen titr-éier-entitr-éier-ttitr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten tituléieren, titeléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echtitr-éier-en
dutitr-éier-s
hien/si,hatt/ettitr-éier-t
mirtitr-éier-en
dirtitr-éier-t
sititr-éier-en
Passé composé
echhunntitr-éier-t
duhuestitr-éier-t
hien/si,hatt/ethuettitr-éier-t
mirhunntitr-éier-t
dirhutttitr-éier-t
sihunntitr-éier-t
Plus-que-parfait
echhattitr-éier-t
duhastitr-éier-t
hien/si,hatt/ethattitr-éier-t
mirhatentitr-éier-t
dirhattitr-éier-t
sihatentitr-éier-t
Futur I
echwäert titr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert titr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftitr-éier-en
dugéifstitr-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftitr-éier-en
mirgéifentitr-éier-en
dirgéifttitr-éier-en
sigéifentitr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttitr-éier-t
duhässtitr-éier-t
hien/si,hatt/ethätttitr-éier-t
mirhättentitr-éier-t
dirhätttitr-éier-t
sihättentitr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertitr-éier!
Plurieltitr-éier-t!
titr-éier-t
titr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles