E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

toler-éier-en tolerieren (D)tolérer (F)
Stammformen toler-éier-entoler-éier-ttoler-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtoler-éier-en
dutoler-éier-s
hien/si,hatt/ettoler-éier-t
mirtoler-éier-en
dirtoler-éier-t
sitoler-éier-en
Passé composé
echhunntoler-éier-t
duhuestoler-éier-t
hien/si,hatt/ethuettoler-éier-t
mirhunntoler-éier-t
dirhutttoler-éier-t
sihunntoler-éier-t
Plus-que-parfait
echhattoler-éier-t
duhastoler-éier-t
hien/si,hatt/ethattoler-éier-t
mirhatentoler-éier-t
dirhattoler-éier-t
sihatentoler-éier-t
Futur I
echwäert toler-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert toler-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftoler-éier-en
dugéifstoler-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftoler-éier-en
mirgéifentoler-éier-en
dirgéifttoler-éier-en
sigéifentoler-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttoler-éier-t
duhässtoler-éier-t
hien/si,hatt/ethätttoler-éier-t
mirhättentoler-éier-t
dirhätttoler-éier-t
sihättentoler-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertoler-éier!
Plurieltoler-éier-t!
toler-éier-t
toler-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles