E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

torment-éier-en peinigen (D) – tourmenter (F)
Stammformen torment-éier-entorment-éier-ttorment-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtorment-éier-en
dutorment-éier-s
hien/si,hatt/ettorment-éier-t
mirtorment-éier-en
dirtorment-éier-t
sitorment-éier-en
Passé composé
echhunntorment-éier-t
duhuestorment-éier-t
hien/si,hatt/ethuettorment-éier-t
mirhunntorment-éier-t
dirhutttorment-éier-t
sihunntorment-éier-t
Plus-que-parfait
echhattorment-éier-t
duhastorment-éier-t
hien/si,hatt/ethattorment-éier-t
mirhatentorment-éier-t
dirhattorment-éier-t
sihatentorment-éier-t
Futur I
echwäert torment-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert torment-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftorment-éier-en
dugéifstorment-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftorment-éier-en
mirgéifentorment-éier-en
dirgéifttorment-éier-en
sigéifentorment-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttorment-éier-t
duhässtorment-éier-t
hien/si,hatt/ethätttorment-éier-t
mirhättentorment-éier-t
dirhätttorment-éier-t
sihättentorment-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertorment-éier!
Plurieltorment-éier-t!
torment-éier-t
torment-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles