E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tortur-éier-en torturieren (D)torturer (F)
Stammformen tortur-éier-entortur-éier-ttortur-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtortur-éier-en
dutortur-éier-s
hien/si,hatt/ettortur-éier-t
mirtortur-éier-en
dirtortur-éier-t
sitortur-éier-en
Passé composé
echhunntortur-éier-t
duhuestortur-éier-t
hien/si,hatt/ethuettortur-éier-t
mirhunntortur-éier-t
dirhutttortur-éier-t
sihunntortur-éier-t
Plus-que-parfait
echhattortur-éier-t
duhastortur-éier-t
hien/si,hatt/ethattortur-éier-t
mirhatentortur-éier-t
dirhattortur-éier-t
sihatentortur-éier-t
Futur I
echwäert tortur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tortur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftortur-éier-en
dugéifstortur-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftortur-éier-en
mirgéifentortur-éier-en
dirgéifttortur-éier-en
sigéifentortur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttortur-éier-t
duhässtortur-éier-t
hien/si,hatt/ethätttortur-éier-t
mirhättentortur-éier-t
dirhätttortur-éier-t
sihättentortur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertortur-éier!
Plurieltortur-éier-t!
tortur-éier-t
tortur-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles