E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

traatschen tratschen (D)bavarder (F)
Stammformen traatschentraatschtgetraatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtraatschen
dutraatschs
hien/si,hatt/ettraatscht
mirtraatschen
dirtraatscht
sitraatschen
Pass compos
echhugetraatscht
duhuesgetraatscht
hien/si,hatt/ethuetgetraatscht
mirhugetraatscht
dirhuttgetraatscht
sihugetraatscht
Plus-que-parfait
echhatgetraatscht
duhasgetraatscht
hien/si,hatt/ethatgetraatscht
mirhategetraatscht
dirhatgetraatscht
sihategetraatscht
Futur I
echwäert traatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getraatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraatschen
dugéifstraatschen
hien/si,hatt/etgéiftraatschen
mirgéifentraatschen
dirgéifttraatschen
sigéifentraatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgetraatscht
duhssgetraatscht
hien/si,hatt/ethttgetraatscht
mirhättegetraatscht
dirhttgetraatscht
sihättegetraatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertraatsch!
Plurieltraatscht!
getraatscht
traatschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles