E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

concili-éier-en vereinbaren (D)concilier (F)to arrange/ agree (E)
Stammformen concili-éier-enconcili-éier-tconcili-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconcili-éier-en
duconcili-éier-s
hien/si,hatt/etconcili-éier-t
mirconcili-éier-en
dirconcili-éier-t
siconcili-éier-en
Passé composé
echhuconcili-éier-t
duhuesconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconcili-éier-t
mirhuconcili-éier-t
dirhuttconcili-éier-t
sihuconcili-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconcili-éier-t
duhasconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethatconcili-éier-t
mirhateconcili-éier-t
dirhatconcili-éier-t
sihateconcili-éier-t
Futur I
echwäert concili-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concili-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconcili-éier-en
dugéifsconcili-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconcili-éier-en
mirgéifeconcili-éier-en
dirgéiftconcili-éier-en
sigéifeconcili-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconcili-éier-t
duhässconcili-éier-t
hien/si,hatt/ethättconcili-éier-t
mirhätteconcili-éier-t
dirhättconcili-éier-t
sihätteconcili-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconcili-éier!
Plurielconcili-éier-t!
concili-éier-t
concili-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles