E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

antrain-éier-en antrainieren (D)apprendre (F)
Stammformen antrain-éier-entrain-éier-t anantrain-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtrain-éier-en an
dutrain-éier-s an
hien/si,hatt/ettrain-éier-t an
mirtrain-éier-en an
dirtrain-éier-t an
sitrain-éier-en an
Passé composé
echhunnantrain-éier-t
duhuesantrain-éier-t
hien/si,hatt/ethuetantrain-éier-t
mirhunnantrain-éier-t
dirhuttantrain-éier-t
sihunnantrain-éier-t
Plus-que-parfait
echhatantrain-éier-t
duhasantrain-éier-t
hien/si,hatt/ethatantrain-éier-t
mirhatenantrain-éier-t
dirhatantrain-éier-t
sihatenantrain-éier-t
Futur I
echwäert antrain-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert antrain-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifantrain-éier-en
dugéifsantrain-éier-en
hien/si,hatt/etgéifantrain-éier-en
mirgéifenantrain-éier-en
dirgéiftantrain-éier-en
sigéifenantrain-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättantrain-éier-t
duhässantrain-éier-t
hien/si,hatt/ethättantrain-éier-t
mirhättenantrain-éier-t
dirhättantrain-éier-t
sihättenantrain-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrain-éier an!
Plurieltrain-éier-t an!
antrain-éier-t
antrain-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwertrain-éier-entrain-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles