E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwertrainéieren übertrainieren (D)surentraîner (F)
Stammformen iwwertrainéiereniwwertrainéiertiwwertrainéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwertrainéieren
duiwwertrainéiers
hien/si,hatt/etiwwertrainéiert
miriwwertrainéieren
diriwwertrainéiert
siiwwertrainéieren
Passé composé
echhunniwwertrainéiert
duhuesiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethuetiwwertrainéiert
mirhunniwwertrainéiert
dirhuttiwwertrainéiert
sihunniwwertrainéiert
Plus-que-parfait
echhatiwwertrainéiert
duhasiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethatiwwertrainéiert
mirhateniwwertrainéiert
dirhatiwwertrainéiert
sihateniwwertrainéiert
Futur I
echwäert iwwertrainéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrainéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrainéieren
dugéifsiwwertrainéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwertrainéieren
mirgéifeniwwertrainéieren
dirgéiftiwwertrainéieren
sigéifeniwwertrainéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwertrainéiert
duhässiwwertrainéiert
hien/si,hatt/ethättiwwertrainéiert
mirhätteniwwertrainéiert
dirhättiwwertrainéiert
sihätteniwwertrainéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertrainéier!
Plurieliwwertrainéiert!
iwwertrainéiert
iwwertrainéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrainéierentrainéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles