E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwertrain-éier-en übertrainieren (D)surentraîner (F)
Stammformen iwwertrain-éier-eniwwertrain-éier-tiwwertrain-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwertrain-éier-en
duiwwertrain-éier-s
hien/si,hatt/etiwwertrain-éier-t
miriwwertrain-éier-en
diriwwertrain-éier-t
siiwwertrain-éier-en
Passé composé
echhunniwwertrain-éier-t
duhuesiwwertrain-éier-t
hien/si,hatt/ethuetiwwertrain-éier-t
mirhunniwwertrain-éier-t
dirhuttiwwertrain-éier-t
sihunniwwertrain-éier-t
Plus-que-parfait
echhatiwwertrain-éier-t
duhasiwwertrain-éier-t
hien/si,hatt/ethatiwwertrain-éier-t
mirhateniwwertrain-éier-t
dirhatiwwertrain-éier-t
sihateniwwertrain-éier-t
Futur I
echwäert iwwertrain-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrain-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrain-éier-en
dugéifsiwwertrain-éier-en
hien/si,hatt/etgéifiwwertrain-éier-en
mirgéifeniwwertrain-éier-en
dirgéiftiwwertrain-éier-en
sigéifeniwwertrain-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwertrain-éier-t
duhässiwwertrain-éier-t
hien/si,hatt/ethättiwwertrain-éier-t
mirhätteniwwertrain-éier-t
dirhättiwwertrain-éier-t
sihätteniwwertrain-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertrain-éier!
Plurieliwwertrain-éier-t!
iwwertrain-éier-t
iwwertrain-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrain-éier-entrain-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles