E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

transforméieren transformieren (D)transformer (F)
Stammformen transforméierentransforméierttransforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransforméieren
dutransforméiers
hien/si,hatt/ettransforméiert
mirtransforméieren
dirtransforméiert
sitransforméieren
Passé composé
echhunntransforméiert
duhuestransforméiert
hien/si,hatt/ethuettransforméiert
mirhunntransforméiert
dirhutttransforméiert
sihunntransforméiert
Plus-que-parfait
echhattransforméiert
duhastransforméiert
hien/si,hatt/ethattransforméiert
mirhatentransforméiert
dirhattransforméiert
sihatentransforméiert
Futur I
echwäert transforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransforméieren
dugéifstransforméieren
hien/si,hatt/etgéiftransforméieren
mirgéifentransforméieren
dirgéifttransforméieren
sigéifentransforméieren
Conditionnel Passé composé
echhätttransforméiert
duhässtransforméiert
hien/si,hatt/ethätttransforméiert
mirhättentransforméiert
dirhätttransforméiert
sihättentransforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransforméier!
Plurieltransforméiert!
transforméiert
transforméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deforméierenforméierenreforméieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles