E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

transitéieren fahren (D)conduire (F)
Stammformen transitéierentransitéierttransitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (trans-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtransitéieren
dutransitéiers
hien/si,hatt/ettransitéiert
mirtransitéieren
dirtransitéiert
sitransitéieren
Passé composé
echhunntransitéiert
duhuestransitéiert
hien/si,hatt/ethuettransitéiert
mirhunntransitéiert
dirhutttransitéiert
sihunntransitéiert
Plus-que-parfait
echhattransitéiert
duhastransitéiert
hien/si,hatt/ethattransitéiert
mirhatentransitéiert
dirhattransitéiert
sihatentransitéiert
Futur I
echwäert transitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert transitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftransitéieren
dugéifstransitéieren
hien/si,hatt/etgéiftransitéieren
mirgéifentransitéieren
dirgéifttransitéieren
sigéifentransitéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttransitéiert
duhässtransitéiert
hien/si,hatt/ethätttransitéiert
mirhättentransitéiert
dirhätttransitéiert
sihättentransitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertransitéier!
Plurieltransitéiert!
transitéiert
transitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles