E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

trätschen zerdrücken (D)broyer qc (F)
Stammformen trätschenträtschtgeträtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echträtschen
duträtschs
hien/si,hatt/etträtscht
mirträtschen
dirträtscht
siträtschen
Passé composé
echhugeträtscht
duhuesgeträtscht
hien/si,hatt/ethuetgeträtscht
mirhugeträtscht
dirhuttgeträtscht
sihugeträtscht
Plus-que-parfait
echhatgeträtscht
duhasgeträtscht
hien/si,hatt/ethatgeträtscht
mirhategeträtscht
dirhatgeträtscht
sihategeträtscht
Futur I
echwäert trätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geträtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifträtschen
dugéifsträtschen
hien/si,hatt/etgéifträtschen
mirgéifenträtschen
dirgéiftträtschen
sigéifenträtschen
Conditionnel Passé composé
echhättgeträtscht
duhässgeträtscht
hien/si,hatt/ethättgeträtscht
mirhättegeträtscht
dirhättgeträtscht
sihättegeträtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierträtsch!
Plurielträtscht!
geträtscht
trätschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles