E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

trätsch-en zerdrücken (D)broyer qc (F)
Stammformen trätsch-enträtsch-tge-trätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echträtsch-en
duträtsch-s
hien/si,hatt/etträtsch-t
mirträtsch-en
dirträtsch-t
siträtsch-en
Passé composé
echhuge-trätsch-t
duhuesge-trätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-trätsch-t
mirhuge-trätsch-t
dirhuttge-trätsch-t
sihuge-trätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-trätsch-t
duhasge-trätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-trätsch-t
mirhatege-trätsch-t
dirhatge-trätsch-t
sihatege-trätsch-t
Futur I
echwäert trätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-trätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifträtsch-en
dugéifsträtsch-en
hien/si,hatt/etgéifträtsch-en
mirgéifenträtsch-en
dirgéiftträtsch-en
sigéifenträtsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-trätsch-t
duhässge-trätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-trätsch-t
mirhättege-trätsch-t
dirhättge-trätsch-t
sihättege-trätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierträtsch!
Plurielträtsch-t!
ge-trätsch-t
trätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles