E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

condamnéieren verurteilen (D)condamner (F)to convict (E)
Stammformen condamnéierencondamnéiertcondamnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcondamnéieren
ducondamnéiers
hien/si,hatt/etcondamnéiert
mircondamnéieren
dircondamnéiert
sicondamnéieren
Passé composé
echhucondamnéiert
duhuescondamnéiert
hien/si,hatt/ethuetcondamnéiert
mirhucondamnéiert
dirhuttcondamnéiert
sihucondamnéiert
Plus-que-parfait
echhatcondamnéiert
duhascondamnéiert
hien/si,hatt/ethatcondamnéiert
mirhatecondamnéiert
dirhatcondamnéiert
sihatecondamnéiert
Futur I
echwäert condamnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert condamnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcondamnéieren
dugéifscondamnéieren
hien/si,hatt/etgéifcondamnéieren
mirgéifecondamnéieren
dirgéiftcondamnéieren
sigéifecondamnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcondamnéiert
duhässcondamnéiert
hien/si,hatt/ethättcondamnéiert
mirhättecondamnéiert
dirhättcondamnéiert
sihättecondamnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercondamnéier!
Plurielcondamnéiert!
condamnéiert
condamnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles