E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

traueren trauern (D)pleurer (F)
Stammformen trauerentrauertgetrauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtraueren
dutrauers
hien/si,hatt/ettrauert
mirtraueren
dirtrauert
sitraueren
Pass compos
echhugetrauert
duhuesgetrauert
hien/si,hatt/ethuetgetrauert
mirhugetrauert
dirhuttgetrauert
sihugetrauert
Plus-que-parfait
echhatgetrauert
duhasgetrauert
hien/si,hatt/ethatgetrauert
mirhategetrauert
dirhatgetrauert
sihategetrauert
Futur I
echwäert traueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getrauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraueren
dugéifstraueren
hien/si,hatt/etgéiftraueren
mirgéifentraueren
dirgéifttraueren
sigéifentraueren
Conditionnel Pass compos
echhttgetrauert
duhssgetrauert
hien/si,hatt/ethttgetrauert
mirhättegetrauert
dirhttgetrauert
sihättegetrauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrauer!
Plurieltrauert!
getrauert
traueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
notraueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles