E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

traumatis-éier-en traumatisieren (D)traumatiser (F)
Stammformen traumatis-éier-entraumatis-éier-ttraumatis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtraumatis-éier-en
dutraumatis-éier-s
hien/si,hatt/ettraumatis-éier-t
mirtraumatis-éier-en
dirtraumatis-éier-t
sitraumatis-éier-en
Passé composé
echhunntraumatis-éier-t
duhuestraumatis-éier-t
hien/si,hatt/ethuettraumatis-éier-t
mirhunntraumatis-éier-t
dirhutttraumatis-éier-t
sihunntraumatis-éier-t
Plus-que-parfait
echhattraumatis-éier-t
duhastraumatis-éier-t
hien/si,hatt/ethattraumatis-éier-t
mirhatentraumatis-éier-t
dirhattraumatis-éier-t
sihatentraumatis-éier-t
Futur I
echwäert traumatis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert traumatis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftraumatis-éier-en
dugéifstraumatis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftraumatis-éier-en
mirgéifentraumatis-éier-en
dirgéifttraumatis-éier-en
sigéifentraumatis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttraumatis-éier-t
duhässtraumatis-éier-t
hien/si,hatt/ethätttraumatis-éier-t
mirhättentraumatis-éier-t
dirhätttraumatis-éier-t
sihättentraumatis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertraumatis-éier!
Plurieltraumatis-éier-t!
traumatis-éier-t
traumatis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles