E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aktivéieren aktivieren (D)activer (F)to activate (E)
Stammformen aktivéierenaktivéiertaktivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaktivéieren
duaktivéiers
hien/si,hatt/etaktivéiert
miraktivéieren
diraktivéiert
siaktivéieren
Passé composé
echhunnaktivéiert
duhuesaktivéiert
hien/si,hatt/ethuetaktivéiert
mirhunnaktivéiert
dirhuttaktivéiert
sihunnaktivéiert
Plus-que-parfait
echhataktivéiert
duhasaktivéiert
hien/si,hatt/ethataktivéiert
mirhatenaktivéiert
dirhataktivéiert
sihatenaktivéiert
Futur I
echwäert aktivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aktivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaktivéieren
dugéifsaktivéieren
hien/si,hatt/etgéifaktivéieren
mirgéifenaktivéieren
dirgéiftaktivéieren
sigéifenaktivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaktivéiert
duhässaktivéiert
hien/si,hatt/ethättaktivéiert
mirhättenaktivéiert
dirhättaktivéiert
sihättenaktivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraktivéier!
Plurielaktivéiert!
aktivéiert
aktivéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
desaktivéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles