E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmtrėllen umfallen (D)tomber, renverser (F)
Stammformen ėmtrėllentrėllt ėmėmgetrollt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten getroll (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echtrėllen ėm
dutrėlls ėm
hien/si,hatt/ettrėllt ėm
mirtrėllen ėm
dirtrėllt ėm
sitrėllen ėm
Passé composé
echsinnėmgetrollt
dubassėmgetrollt
hien/si,hatt/etassėmgetrollt
mirsinnėmgetrollt
dirsiddėmgetrollt
sisinnėmgetrollt
Plus-que-parfait
echwarėmgetrollt
duwaarsėmgetrollt
hien/si,hatt/etwarėmgetrollt
mirwarenėmgetrollt
dirwaartėmgetrollt
siwarenėmgetrollt
Futur I
echwäert ėmtrėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgetrollt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmtrėllen
dugéifsėmtrėllen
hien/si,hatt/etgéifėmtrėllen
mirgéifenėmtrėllen
dirgéiftėmtrėllen
sigéifenėmtrėllen
Conditionnel Passé composé
echwierėmgetrollt
duwiersėmgetrollt
hien/si,hatt/etwierėmgetrollt
mirwierenėmgetrollt
dirwiertėmgetrollt
siwierenėmgetrollt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrėll ėm!
Plurieltrėllt ėm!
ėmgetrollt
ėmtrėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrėllenerantrėllentrėllen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles