E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmtrėll-en umfallen (D)tomber, renverser (F)
Stammformen ėmtrėll-entrėll-t ėmėmge-troll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten getroll (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echtrėll-en ėm
dutrėll-s ėm
hien/si,hatt/ettrėll-t ėm
mirtrėll-en ėm
dirtrėll-t ėm
sitrėll-en ėm
Passé composé
echsinnėmge-troll-t
dubassėmge-troll-t
hien/si,hatt/etassėmge-troll-t
mirsinnėmge-troll-t
dirsiddėmge-troll-t
sisinnėmge-troll-t
Plus-que-parfait
echwarėmge-troll-t
duwaarsėmge-troll-t
hien/si,hatt/etwarėmge-troll-t
mirwarenėmge-troll-t
dirwaartėmge-troll-t
siwarenėmge-troll-t
Futur I
echwäert ėmtrėll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-troll-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmtrėll-en
dugéifsėmtrėll-en
hien/si,hatt/etgéifėmtrėll-en
mirgéifenėmtrėll-en
dirgéiftėmtrėll-en
sigéifenėmtrėll-en
Conditionnel Passé composé
echwierėmge-troll-t
duwiersėmge-troll-t
hien/si,hatt/etwierėmge-troll-t
mirwierenėmge-troll-t
dirwiertėmge-troll-t
siwierenėmge-troll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertrėll ėm!
Plurieltrėll-t ėm!
ėmge-troll-t
ėmtrėll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antrėll-enerantrėll-entrėll-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles