E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

confirm-éier-en bestätigen (D)confirmer (F)to operate (E)
Stammformen confirm-éier-enconfirm-éier-tconfirm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconfirm-éier-en
duconfirm-éier-s
hien/si,hatt/etconfirm-éier-t
mirconfirm-éier-en
dirconfirm-éier-t
siconfirm-éier-en
Passé composé
echhuconfirm-éier-t
duhuesconfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconfirm-éier-t
mirhuconfirm-éier-t
dirhuttconfirm-éier-t
sihuconfirm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconfirm-éier-t
duhasconfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethatconfirm-éier-t
mirhateconfirm-éier-t
dirhatconfirm-éier-t
sihateconfirm-éier-t
Futur I
echwäert confirm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert confirm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconfirm-éier-en
dugéifsconfirm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconfirm-éier-en
mirgéifeconfirm-éier-en
dirgéiftconfirm-éier-en
sigéifeconfirm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconfirm-éier-t
duhässconfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethättconfirm-éier-t
mirhätteconfirm-éier-t
dirhättconfirm-éier-t
sihätteconfirm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconfirm-éier!
Plurielconfirm-éier-t!
confirm-éier-t
confirm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles