E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

douttrŽppel-en tottreten (D)ťcraser (F)
Stammformen douttrŽppel-entrŽppel-t doutdoutge-trŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dout-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echtrŽppel-en dout
dutrŽppel-s dout
hien/si,hatt/ettrŽppel-t dout
mirtrŽppel-en dout
dirtrŽppel-t dout
sitrŽppel-en dout
Passť composť
echsinndoutge-trŽppel-t
dubassdoutge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etassdoutge-trŽppel-t
mirsinndoutge-trŽppel-t
dirsidddoutge-trŽppel-t
sisinndoutge-trŽppel-t
Plus-que-parfait
echwardoutge-trŽppel-t
duwaarsdoutge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etwardoutge-trŽppel-t
mirwarendoutge-trŽppel-t
dirwaartdoutge-trŽppel-t
siwarendoutge-trŽppel-t
Futur I
echwäert douttrŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutge-trŽppel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdouttrŽppel-en
dugéifsdouttrŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifdouttrŽppel-en
mirgéifendouttrŽppel-en
dirgéiftdouttrŽppel-en
sigéifendouttrŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echwierdoutge-trŽppel-t
duwiersdoutge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etwierdoutge-trŽppel-t
mirwierendoutge-trŽppel-t
dirwiertdoutge-trŽppel-t
siwierendoutge-trŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliertrŽppel dout!
PlurieltrŽppel-t dout!
doutge-trŽppel-t
douttrŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
breettrŽppel-eneraustrŽppel-entrŽppel-enzertrŽppel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles