E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zertrŽppelen zertreten (D)ťcraser (avec le pied) (F)
Stammformen zertrŽppelenzertrŽppeltzertrŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzertrŽppelen
duzertrŽppels
hien/si,hatt/etzertrŽppelt
mirzertrŽppelen
dirzertrŽppelt
sizertrŽppelen
Passť composť
echsinnzertrŽppelt
dubasszertrŽppelt
hien/si,hatt/etasszertrŽppelt
mirsinnzertrŽppelt
dirsiddzertrŽppelt
sisinnzertrŽppelt
Plus-que-parfait
echwarzertrŽppelt
duwaarszertrŽppelt
hien/si,hatt/etwarzertrŽppelt
mirwarenzertrŽppelt
dirwaartzertrŽppelt
siwarenzertrŽppelt
Futur I
echwäert zertrŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertrŽppelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzertrŽppelen
dugéifszertrŽppelen
hien/si,hatt/etgéifzertrŽppelen
mirgéifenzertrŽppelen
dirgéiftzertrŽppelen
sigéifenzertrŽppelen
Conditionnel Passť composť
echwierzertrŽppelt
duwierszertrŽppelt
hien/si,hatt/etwierzertrŽppelt
mirwierenzertrŽppelt
dirwiertzertrŽppelt
siwierenzertrŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzertrŽppel!
PlurielzertrŽppelt!
zertrŽppelt
zertrŽppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
breettrŽppelendouttrŽppeleneraustrŽppelentrŽppelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles