E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zertrŽppel-en zertreten (D)ťcraser (avec le pied) (F)
Stammformen zertrŽppel-enzertrŽppel-tzertrŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzertrŽppel-en
duzertrŽppel-s
hien/si,hatt/etzertrŽppel-t
mirzertrŽppel-en
dirzertrŽppel-t
sizertrŽppel-en
Passť composť
echsinnzertrŽppel-t
dubasszertrŽppel-t
hien/si,hatt/etasszertrŽppel-t
mirsinnzertrŽppel-t
dirsiddzertrŽppel-t
sisinnzertrŽppel-t
Plus-que-parfait
echwarzertrŽppel-t
duwaarszertrŽppel-t
hien/si,hatt/etwarzertrŽppel-t
mirwarenzertrŽppel-t
dirwaartzertrŽppel-t
siwarenzertrŽppel-t
Futur I
echwäert zertrŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertrŽppel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzertrŽppel-en
dugéifszertrŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifzertrŽppel-en
mirgéifenzertrŽppel-en
dirgéiftzertrŽppel-en
sigéifenzertrŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echwierzertrŽppel-t
duwierszertrŽppel-t
hien/si,hatt/etwierzertrŽppel-t
mirwierenzertrŽppel-t
dirwiertzertrŽppel-t
siwierenzertrŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzertrŽppel!
PlurielzertrŽppel-t!
zertrŽppel-t
zertrŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
breettrŽppel-endouttrŽppel-eneraustrŽppel-entrŽppel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles