E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

trŽppel-en gehen (D)aller (F)
Stammformen trŽppel-entrŽppel-tge-trŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echtrŽppel-en
dutrŽppel-s
hien/si,hatt/ettrŽppel-t
mirtrŽppel-en
dirtrŽppel-t
sitrŽppel-en
Passť composť
echsige-trŽppel-t
dubassge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etassge-trŽppel-t
mirsige-trŽppel-t
dirsiddge-trŽppel-t
sisige-trŽppel-t
Plus-que-parfait
echwarge-trŽppel-t
duwaarsge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etwarge-trŽppel-t
mirwarege-trŽppel-t
dirwaartge-trŽppel-t
siwarege-trŽppel-t
Futur I
echwäert trŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-trŽppel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftrŽppel-en
dugéifstrŽppel-en
hien/si,hatt/etgéiftrŽppel-en
mirgéifentrŽppel-en
dirgéifttrŽppel-en
sigéifentrŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echwierge-trŽppel-t
duwiersge-trŽppel-t
hien/si,hatt/etwierge-trŽppel-t
mirwierege-trŽppel-t
dirwiertge-trŽppel-t
siwierege-trŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliertrŽppel!
PlurieltrŽppel-t!
ge-trŽppel-t
trŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
breettrŽppel-endouttrŽppel-eneraustrŽppel-enzertrŽppel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles