E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

conged-éier-en beurlauben (D)congédier (F)to furlough/ grant leave (E)
Stammformen conged-éier-enconged-éier-tconged-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconged-éier-en
duconged-éier-s
hien/si,hatt/etconged-éier-t
mirconged-éier-en
dirconged-éier-t
siconged-éier-en
Passé composé
echhuconged-éier-t
duhuesconged-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconged-éier-t
mirhuconged-éier-t
dirhuttconged-éier-t
sihuconged-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconged-éier-t
duhasconged-éier-t
hien/si,hatt/ethatconged-éier-t
mirhateconged-éier-t
dirhatconged-éier-t
sihateconged-éier-t
Futur I
echwäert conged-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert conged-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconged-éier-en
dugéifsconged-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconged-éier-en
mirgéifeconged-éier-en
dirgéiftconged-éier-en
sigéifeconged-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconged-éier-t
duhässconged-éier-t
hien/si,hatt/ethättconged-éier-t
mirhätteconged-éier-t
dirhättconged-éier-t
sihätteconged-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconged-éier!
Plurielconged-éier-t!
conged-éier-t
conged-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles