E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

antrieden eintreten, einlaufen (D)s'largir, enfoncer (F)
Stammformen antriedentrtt anagetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden an
dutrts an
hien/si,hatt/ettrtt an
mirtrieden an
dirtriet an
sitrieden an
Pass compos
echhunnagetrueden / getratt
duhuesagetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetagetrueden / getratt
mirhunnagetrueden / getratt
dirhuttagetrueden / getratt
sihunnagetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatagetrueden / getratt
duhasagetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatagetrueden / getratt
mirhatenagetrueden / getratt
dirhatagetrueden / getratt
sihatenagetrueden / getratt
Futur I
echwäert antrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifantrieden
dugéifsantrieden
hien/si,hatt/etgéifantrieden
mirgéifenantrieden
dirgéiftantrieden
sigéifenantrieden
Conditionnel Pass compos
echhttagetrueden / getratt
duhssagetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttagetrueden / getratt
mirhttenagetrueden / getratt
dirhttagetrueden / getratt
sihttenagetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet an!
Plurieltriet an!
agetrueden / getratt
antrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles