E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

austrieden austreten (D)partir de , quitter (F)
Stammformen austriedentrtt ausausgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden aus
dutrts aus
hien/si,hatt/ettrtt aus
mirtrieden aus
dirtriet aus
sitrieden aus
Pass compos
echhunnausgetrueden / getratt
duhuesausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetausgetrueden / getratt
mirhunnausgetrueden / getratt
dirhuttausgetrueden / getratt
sihunnausgetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatausgetrueden / getratt
duhasausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatausgetrueden / getratt
mirhatenausgetrueden / getratt
dirhatausgetrueden / getratt
sihatenausgetrueden / getratt
Futur I
echwäert austrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaustrieden
dugéifsaustrieden
hien/si,hatt/etgéifaustrieden
mirgéifenaustrieden
dirgéiftaustrieden
sigéifenaustrieden
Conditionnel Pass compos
echhttausgetrueden / getratt
duhssausgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttausgetrueden / getratt
mirhttenausgetrueden / getratt
dirhttausgetrueden / getratt
sihttenausgetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet aus!
Plurieltriet aus!
ausgetrueden / getratt
austrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles