E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bitrieden beitreten (D)adhrer, devenir membre de (F)
Stammformen bitriedentrtt bibigetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (bi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtriede bi
dutrts bi
hien/si,hatt/ettrtt bi
mirtriede bi
dirtriet bi
sitriede bi
Pass compos
echhubigetrueden / getratt
duhuesbigetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetbigetrueden / getratt
mirhubigetrueden / getratt
dirhuttbigetrueden / getratt
sihubigetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatbigetrueden / getratt
duhasbigetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatbigetrueden / getratt
mirhatebigetrueden / getratt
dirhatbigetrueden / getratt
sihatebigetrueden / getratt
Futur I
echwäert bitrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bigetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbitrieden
dugéifsbitrieden
hien/si,hatt/etgéifbitrieden
mirgéifebitrieden
dirgéiftbitrieden
sigéifebitrieden
Conditionnel Pass compos
echhttbigetrueden / getratt
duhssbigetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttbigetrueden / getratt
mirhättebigetrueden / getratt
dirhttbigetrueden / getratt
sihättebigetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet bi!
Plurieltriet bi!
bigetrueden / getratt
bitrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles